Znáte typy bezpečnostních skel? Jejich použití zvyšuje ochranu zdraví i majetku

Bezpečnostní skla mohou být součástí řešení izolačních trojskel, která se osazují do moderních oken všech typů. Hodí se pro standardní okna, pro střešní okna, ale rovněž pro velkorozměrová skla či stropní zasklení. Rozlišují se ESG a VSG skla. Speciálními jsou pak TSG skla. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl a kam se který typ skel hodí.

Bezpečnostní skla nabízí ochranu zdraví a majetku, nebo obojí současně. Existují však různé typy bezpečnostních skel a musíme si mezi nimi umět vybrat. Stejně tak jako se rozhodnout, která skleněná tabule má být z bezpečnostního skla. Úspornou variantou je, když je v rámci izolačního trojskla bezpečnostní pouze jedna tabule. Pokud jde o tu vnější, chceme chránit zejména náš majetek před vloupáním. Jestliže o vnitřní, záleží nám především na ochraně vlastního zdraví, které by mohlo být ohroženo rozbitím skleněné tabule. Samozřejmě zvolit lze i verzi se dvěma bezpečnostními skleněnými tabulemi. Z běžného skla pak zůstává pouze prostřední sklo.

Velice důležitá jsou bezpečnostní skla u velkoformátových skleněných tabulí. Je nutné si uvědomit, jak velkou hmotnost tato skla mají. Často navíc jde o skla osazená v posuvných dveřích, se kterými se neustále manipuluje. Rozhodně se v tomto případě investice do bezpečnostního skla vyplatí.

Typy bezpečnostních skel

Bezpečnostní skla se rozdělují na tvrzená skla, označována též ESG a vrstvená bezpečnostní skla, známá pod zkratkou VSG. Speciální kategorii pak tvoří tepelně zpevněná skla TVG. Jeho vlastnosti jsou podobné jako u ESG skel, sklo se však v případě rozbití rozbije na větší části. Jedná se o polokalené sklo odolnější nárazům i rozdílům teplot.

Bezpečnostní skla ESG

Tvrzené bezpečností sklo (ESG) je kalené sklo, kterého pevnosti a dalších vlastností se dosahuje ohřátím skla až na 600 °C. Sklo se díky tomu při rozbití tříští na malinkaté části, jež nezpůsobují nebezpečná zranění. Je navíc pevnější, odolává prudkým změnám teplot i nárazům. ESG skla se hodí pro velkorozměrová skla i na skla vchodových dveří.

Bezpečnostní skla VSG

Vrstvené bezpečnostní sklo VSG se vyrábí vrstvením skleněných tabulí a bezpečnostní folie. Sklo se při nárazu vůbec nevysype do prostoru, protože jej nadále drží fólie v mezivrstvách. Tím je chráněno zdraví, ale současně je znemožněno vniknutí zloděje. Sklo používané v kombinaci s fólií může být různé. Často jde o některou z dříve jmenovaných variant skel, nebo o sklo plavené. Právě od použitého skla se pak odvíjí, do jaké bezpečnostní třídy lze sklo zařadit.

VSG skla odolají mechanickým nárazům, průniků těles i osob, dokonce jsou bezpečné v případě střelby či výbuchu. Při různých nehodách jsou totiž právě střepy ze skleněných tabulí odpovědné za vážná až smrtelná zranění. VSG skla se hodí pro velkorozměrná skla, včetně výloh v obchodech, pro stropní zasklení, vchodové dveře, lze je využít pro přepážky v bance a na poštách, a dokonce i jako skleněné schody a pochozí podlahy.