Kabelové chráničky a jejich využití v praxi

Pokud hledáte efektivní způsob, jak chránit elektrické, energetické a telekomunikační vedení před vnějšími vlivy, není nic jednoduššího než pořídit kabelové chráničky. V dané kategorii se nacházejí husí krky, ale i pevné kabelové trubky. V následujících řádcích vám jednotlivé varianty představíme a prozradíme, kdy vám přijdou vhod.

Husí krky

Snad nejvíce používaný je takzvaný husí krk, což je v podstatě ohebná trubka, do které se ukládají kabely a další vedení. Sehnat se dá v několika různých průměrech, přičemž délku si ořežete podle potřeby, neboť husí krk je naprosto flexibilní. Potěší vás, že takové chráničky kabelů můžete bez problémů uložit do země, betonu i mazaniny, ale také zdiva, pod omítku a na dřevo. Velké popularitě se těší dvouplášťové korugované chráničky Kopoflex, jež pocházejí z výrobny české firmy Kopos.

Trubky a chráničky

Trubky a chráničky kabelů se rozdělují na dvě hlavní skupiny, a to na tuhé a ohebné. Záleží na tom, co od daného materiálu očekáváte a k jakému účelu ho potřebujete využít. Ohebné chráničky jsou výše zmíněné husí krky, zatímco tuhé bývají buď kovové, nebo plastové a jsou ideální volbou pro ochranu elektroinstalačních kabelů, jež by byly jinak vystaveny velice silnému mechanickému poškození. Tuhé chráničky jsou odolné i vůči ohni.

UV odolné chráničky

Dále jsou k dostání materiály odolné vůči UV záření. Jedná se tedy o takzvané UV odolné chráničky, které poznáte podle černé barvy. Používají se ve strojírenství, loďařství i při výrobě dopravních vozidel či robotů, neboť jsou odolné vůči olejům.

Pevné kabelové trubky

Závěrem nesmíme zapomenout na pevné kabelové trubky. Instalují se na strop, stěnu i zem. Vyrábí se z kovu či plastu, přičemž k povrchu se připevňují speciálními příchytkami. Pevné kabelové trubky chrání vedení před prachem a mechanickým poškozením.