Jaká by měla být vlhkost vzduchu v bytě?

Žít zdravě, recyklovat a zajímat se o prostředí, ve kterém žijeme, je dnes již téměř samozřejmostí. Vlhkost vzduchu se ale v tom všem často ztrácí a zapomíná se na ni. Přitom je to důležitý faktor pro naše zdraví.

Zdroj: Unsplash.com

 

Optimální vlhkost vzduchu je pro nás velmi důležitá. Příliš vlhký nebo naopak suchý vzduch nám může způsobovat zdravotní potíže a bude se nám špatně dýchat. Je proto dobré vědět, jaká je ideální vlhkost vzduchu v interiéru, ale i to, jak ji změřit nebo jak ji ovlivnit. Na správnou vlhkost v bytě velmi často nedosáhnete bez pomoci a v takové chvíli je skvělým pomocníkem zvlhčovač vzduchu nebo odvlhčovač. Některé ale mohou být příliš drahým špásem. Pokud chcete své rodině a sobě dopřát pevné zdraví, využijte k pořízení kvalitního zvlhčovače nebankovní půjčku. Když se budete držet ověřených společností a podíváte se na recenze od klientů, nemáte se čeho bát.

Ideální vlhkost v bytě

Optimální hodnoty vlhkosti v interiéru by měly být 45 až 60 % v zimě a 40 až 55 % v létě. Aktuální vlhkost změříte jednoduše pomocí vlhkoměru. Pořídíte ho v e-shopech s elektronikou nebo ve specializovaných obchodech s meteostanicemi.

Jak vyřešit suchý a vlhký vzduch

Pokud je u vás příliš suchý vzduch, může to způsobovat zdravotní problémy v podobě kašle, zánětu nosohltanu nebo horních a dolních dýchacích cest. Příliš suchý vzduch ale nesvědčí ani zvířatům nebo rostlinám. Takovému prostředí je nutné pomoci získat více vlhkosti, například právě zvlhčovačem, který proměňuje vodu na vodní páru a zvlhčuje tím vzduch.

Příliš vlhký vzduch ale také není dobrý. Stejně tak jako suchý má vliv na naše zdraví. Navíc se ve vlhkém prostředí častěji vyskytují plísně a roztoči. V tomto případě ale není řešení tak jednoduché jako u suchého vzduchu. Abyste z interiéru dostali přebytečnou vlhkost pryč, můžete si pořídit odvlhčovač, který nasává vlhkost ze vzduchu a následně ji zkapalňuje a zachytává v nádobě. Důležité je ale také větrání a v koupelně bez oken používání větráku.

Optimální vlhkost šetří peníze

Máte vysoké výdaje za vytápění? Důvodem může z části být i špatná vlhkost vzduchu, která přispívá k tomu, že interiér přetápíte. Správnou vlhkostí tak ušetříte za vytápění domu či bytu.

Kromě vysokého účtu za vytápění poškozuje nadměrná vlhkost i samotnou stavbu a její konstrukci. Zejména u starších staveb to může být fatální a opravy jsou velmi finančně náročné.