Kamerové systémy do domácnosti bývají nejčastěji IP

Krádeží a vloupání v Česku bohužel přibývá. Uklidnit vás může, že se rozšiřuje také nabídka techniky a opatření, která váš majetek lépe zabezpečí, nebo aspoň pomohou policii odhalit zloděje. Jestli se tedy o svůj domov bojíte, pořiďte si bezpečnostní dveře a nainstalujte kamerový systém. Respektive raději si ho nechte nainstalovat od odborníků.


Kamerový systém už dávno není výsadou bohatých. Ceny kamer se snížily a díky tomu se je vyplatí instalovat i na levnější nemovitosti. Nemovitost nemusí stát deset milionů, aby mělo smysl ji chránit. Pokud například máte chalupu v odlehlé oblasti, kamera je skvělý způsob, jak se o ni nemuset tolik strachovat.

Kamery někdy i odeženou zloděje

Primárním účelem kamery je zaznamenat, co se děje v okolí domu a kdo se tam pohybuje. Hodí se tedy zejména pro dopadení pachatele. Jenže mnohdy ho dokážou dokonce úplně odradit. Když zloděj vidí kameru, často se raději posune o dům dál, kde nebudou mít tak jasné důkazy pro jeho polapení.
Tím vás nechceme nabádat ke koupi atrapy. I když dnešní napodobeniny kamer jsou velmi zdařilé, skutečný kamerový systém vás v boji se zloději postaví do výhodnější pozice.

Nejvíce se používají IP kamery

Pokud se rozhodnete pořídit si domů kamerový systém, začnete pátrat na internetu, nebo si necháte poradit v prodejně, pravděpodobně vám doporučí IP kamerové systémy. Jde o kamery, které mají vlastní IP adresu, což vám především umožňuje sledovat záběry v reálném čase.

IP kamery je potřeba umístit tam, kde je internetové připojení. Jsou tedy ideální zejména pro rodinné domy. Využívají se ovšem i na chatách v odlehlých oblastech. Je-li tam signál, může být kamera připojená přes mobilní síť. Vy si pak můžete kdykoliv a odkudkoliv přes internet zobrazit, co se doma děje.

Velkou výhodou IP kamer je snadná instalace

IP kamery se mohou připojit klasicky ethernetovým kabelem. V takové situaci jde zpravidla o zařízení PoE (Power over Erhernet), takže už není třeba natahovat další napájecí kabel. Kamery připojené bezdrátově (přes Wi-Fi) je pochopitelně nutné zapojit do zásuvky. Každopádně si ale nemusíte dělat starosti s velkým množstvím kabelů, celý kamerový systém se také jednoduše rozšiřuje.

S výběrem parametrů IP kamery vám poradí odborníci

Technologie jdou rychle kupředu. Když vám dnes prozradíme, jaké parametry mají moderní IP kamery, za pár let už může být situace úplně jiná. V současné době je za standard považováno rozlišení 5 Mpx, přímo v kameře bývá zabudovaná videoanalýza. Některé kamery umožňují také zapnout si na dálku osvětlení či poslech zvuku. Pokročilé varianty umí přenos zvuku obousměrně, můžete tedy varovat zloděje, ať se raději klidí z vašeho pozemku, protože policie je již na cestě.

Odborníci jsou také schopní dobře rozmístit kamery, aby byla kryta všechna důležitá místa, a správně dimenzovat celý kamerový systém. Protože například na rozsáhlejší systémy musíte počítat rovněž s rychlou počítačovou sítí, po které vám bude běhat videosignál.

Konkrétní tip aneb 5 Mpx kamera stačí

Někdy se vám výrobci budou snažit nabídnout špičkové kamery s rozlišením 12 Mpx za dost vysokou cenu. Nenechte se ovšem ošálit vysokým rozlišením. I 5 Mpx stačí, záleží na ostatních funkcích. Pro kvalitní kamerové systémy je skvělá například IP kamera Vixon. Nabízí infra přísvit osvětlení pro snímání ve tmě, jde o venkovní provedení s krytím IP66, zvládá detekci pohybu, má vysokou světelnou citlivost.

Jestliže tedy uvažujete o koupi kamery či pořízení kamerového systému, rozhodně nic nekupujte sami. Obraťte se na odborníky, poradí vám, abyste neutráceli za zbytečnosti. V dobré firmě vám pravděpodobně pomohou i se samotnou instalací systému a vysvětlí vám, jak si prohlížet záznamy z kamer.