Jídelna nesmí chybět

Ať už bydlíte sami nebo s rodinou, v bytě se dvěma nebo třemi pokoji, jídelna zde určitě nesmí chybět. Dříve byla právě tím místem, kde se lidé sešli po dlouhém pracovním dni a probrali mezi sebou všechno důležité a trochu si popovídali. A to je účelem jídelen – setkávat se s lidmi, soustředit se na jednu pravidelnou činnost, u které se můžete uklidnit a popřemýšlet. Na to však potřebujete prostor!

zdoj: media.dumazahrada.cz

Umístění

Nejčastěji bývá jídelna součástí kuchyně nebo obývacího pokoje, ale lze ji zařídit i v samostatné místnosti, nebo dokonce jako prodloužení kuchyňské linky. Vše záleží na tom, kolik máte v bytě volného místa k dispozici a nakolik je pro vás jídelní prostor důležitý. Nemusí se jednat hned o ústřední bod vašeho bytu, stačí, když si ho zařídíte na okraji obývacího pokoje, a budete překvapeni, jak je prospěšný.

zdroj: img.cncenter.cz

Pokud však bojujete v bytě o každý centimetr, existuje pár vychytávek, díky kterým ani nedostatek místa nemusí být žádnou překážkou. Jídelní stoly najdete obvykle kruhového tvaru, ale pravdou je, že nejvíce prostoru ušetříte hranatou variantou. Zároveň je dobré sehnat si nějaké skládací židle, které se po jídle jednoduše zastrčí pod desku stolu a už dále nikde nepřekážejí. Velmi úspornou cestou může být už zmiňované prodloužení kuchyňské linky, se kterým už bytový návrháři předem počítají. Její výhodou je právě blízkost ke kuchyni, která ušetří i spoustu času.

zdroj: kouba-interier.cz

Nasvětlení a styl

Závěsná tlumenější světla jsou nad jídelní stoly ideálním řešením. Všichni stolující by určitě měli vidět do talíře, ale na druhou stranu je světlo nesmí oslňovat. Pokud zvolíte obyčejnou lampu, dejte hlavně pozor na to, kam vrhá stín a zda je dobře umístěna.

zdroj: nabytek-aldo.cz

Stylové zařízení jídelny záleží především na vašem vkusu. V případě, že jste si zařídili pouze jídelní kout, je lepší volit vzdušné a jednoduché varianty, které nebudou okolí zatěžovat dalšími složitostmi. Jednobarevnosti lze předejít vkusnými a nápaditými dekoracemi, s nimiž jídelní stůl naopak zazáří. Nemusíte také volit žádnou klasiku, klidně ať je každá židle jiná a stůl ve tvaru vanilkového rohlíčku. Je to jen na vás!