Jak správně vybrat dveře a dveřní kování a na co si dát pozor?

Při výběru nových dveří hraje roli velké množství různých parametrů. Jejich správný výběr a hlavně kombinace dohromady dává vzniknout volbě ideálních dveří. V článku se dozvíte, jak se orientovat v jednotlivých vlastnostech a na co si dát zvláštní pozor pro maximální spokojenost s vaší volbou.

Kvalitní interiérové dveře

Když se pustíte do výběru nových dveří, jde o investici, která by měla v ideálním případě vydržet několik let bez poškození. Kvalitní interiérové dveře přitom mohou mít mnoho různých podob. Rozdíly samozřejmě nejsou pouze ve vzhledu, ale i v použitém materiálu. Jiné nároky na odolnost budete mít od dveří určených do koupelny a jiné vlastnosti oceníte v případě těch, které budou sloužit jako dveře do ložnice či obývacího pokoje.

Výběr interiérových dveří je velkým krokem, který si zaslouží spolupráci s odborníky. Interiérové dveře Praha tak mohou nabídnout všechno potřebné, co zrovna hledáte. Bez problémů tak zařídíte výměnu všech dveří na jednom místě. Samozřejmostí jsou i drobnosti a detaily, které dotváří celkový dojem a usnadňují běžné používání dveří za každé situace.

Pracujte s dostupným prostorem

Ideální dveře by neměly zabírat zbytečně moc prostoru. V běžně velkých bytech a všude tam, kde je to nepodstatné, jsou vhodnou volbou klasické křídlové dveře. Do malých prostor se však mohou jako lepší volba ukázat hlavně posuvné dveře. Jejich výhoda spočívá v nenáročnosti na místo pro pohodlné otevírání. Tato varianta však na druhou stranu vyžaduje složitější montáž při očekávání kvalitního výsledku se zapuštěním stavebním pouzdrem.

Samozřejmostí by měla být také kombinace s dalším vybavením a prvky v domácnosti. Například mějte jednotlivé doplňky laděné do světlých nerezových odstínů či černé barvy. Promyslete si také to, jestli budou dveře světlé či naopak v tmavších odstínech, čímž mohou opticky zmenšit daný prostor, ale nabídnout i zajímavý kontrast s okolními světlými stěnami.

Základem jsou stavební pouzdra

Právě stavební pouzdra jdou jednou z klíčových součástí každých dveří. Elegantně provedené stavební pouzdra mohou být tak chytře vytvořená, že na první pohled vůbec nebudou vidět. Jde o vhodnou volbu například při stavbě domu nebo rozsáhlé rekonstrukci, kdy chcete změnit kompletně celé dveře se vším všudy. Takové velké posuvné dveře mohou být i dvoukřídlé a skvěle posloužit pro přehrazení většího prostoru či průchodu mezi místnostmi. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že jde o poměrně atypické řešení, které nemusí být vhodné do každého bytu. Pokud již zárubně jsou nainstalované, bývá jednodušší vybrat takové dveře, které k nim budou správně pasovat. Výměna za jiný typ je však v zásadě také možná, ale raději pozvěte odborníka, který si s touto prací dokáže správně poradit.

Nezapomeňte na dveřní kování

Jakmile budete mít vybraná stavení pouzdra či zárubně zbývá dořešit drobné detaily na dveřích. Jde o dveřní kování, které pomáhá utvářet celkový vzhled dveří a slouží i pro jejich snadné ovládání. Pečlivě si tak zvolte to, jaký tvar má mít vybraná klika a jestli bude spojená i s otvorem pro klíč. Takové dveřní kování mnohdy představuje doslova tvář celých dveří.

Nezapomínejte také na drobné detaily, jako jsou kukátka, zámky a drobné prvky, které mohou být sladěné právě s dveřním kováním. Když všechno vyberete najednou a ideálně rovnou u jedné společnosti, máte v zásadě jistotu, že nesáhnete vedle. V praxi je dobré řídit se některými jednoduchými poučkami, které říkají, že je dobré vybírat podobné materiály a udržovat vše buď v zaoblených, nebo naopak ostrých liniích. V takovém případě bude celek jistě správně fungovat.

Kliky na dveře jsou designovým i praktickým prvkem

Nejvýraznějším prvkem dveřního kování jsou rozhodně kliky na dveře. Jejich funkce je hlavně praktická, ale k tomu všemu mohou sloužit také jako estetický doplněk. Nebojte se být kreativní a podívejte se nejenom na moderní nerezové kliky, ale i na zajímavé a originální modely, které mají nádech starých časů a specifickou patinu. S jejich pomocí snadno vykouzlíte zajímavé detaily v interiéru a dosáhnete propracovaného vzhledu.

V případě klik se navíc můžete rozhodnout, že na jedné straně bude jednoduchá otočná koule pro jednodušší zamykání. Variant existuje skutečně celá řada, ale pro konkrétní výběr je klíčový především druh daných dveří a také to, do jakých místností vede. Pokud půjde například o dveře vedoucí z garáže do části rodinného domu, je vhodné o trochu lepší zabezpečení v porovnání s obyčejnými dveřmi mezi jednotlivými místnostmi. V úvahu berte i případnou tepelnou izolaci.

Cylindrická vložka pro zajištění bezpečnosti

Hlavně v případě, že jde o vchodové dveře, je nesmírně důležitý výběr cylindrické vložky. Ta se postará o zajištění optimální bezpečnosti. Už při volbě samotných dveří se orientujte podle uvedených a certifikovaných bezpečnostních tříd. Nezapomeňte zohlednit případnou odolnost proti požáru. Podobně postupujte také při výběru cylindrické vložky, která by měla mít dostatečnou úroveň pro optimální zabezpečení.

Kvalitní cylindrická vložka zpravidla disponuje hned několika různými úrovněmi zabezpečení. Ty se proměňují v překážky, které musí překonat případný zloděj. Cylindrické vložky jsou jednoduše značeny také podle konkrétních bezpečnostních tříd. Pokud se rozhodnete pro variantu s vysokým zabezpečením zvolte takový model, který již v základu nabízí dostatečné množství klíčů.